Krótkie podsumowanie 2008 roku

Styczeń jest dobrym okresem na podsumowanie minionego roku. Po przeanalizowaniu najważniejszych rynków na świecie nasuwa się jeden wniosek. Wszystkie rynki poruszały się w jedną stronę niezależnie czy to rynek walutowy, surowcowy czy też giełdowy. Różnica była jedynie w wielkości tego ruchu.

eurusd20081

wykres euro do dolara w 2008 roku


usdjpy2008

wykres dolara do jena w 2008 roku

ropa

wykres ropy naftowej crude oil brent w 2008 roku

miedź

wykres miedzi w 2008 roku

Jedynym wyjątkiem było tutaj złoto, które pod koniec roku było wyceniane po 879$ za uncje w stosunku do ceny z początku roku 833$ co daje niewielki wzrost wartości. Złoto zanotowało również w poprzednim roku rekordową cenę ponad 1000$. W ciągu całego roku wykazywało znaczne wahania ceny, co tylko potwierdza niepewność towarzyszącą nam w zeszłym roku.


złoto

wykres złota w 2008 roku


Mniej więcej od połowy roku mamy wyraźny trend na umacnianie się dolara do wszystkich głównych walut, co jest najbardziej widoczne w krajach rozwijających się i mających słabsze gospodarki, takich jak Węgry, Ukraina, Polska itp.

Ciężko prognozować jak sytuacja rozwinie się w 2009 roku. Wszystko zależy od kondycji Amerykańskiej gospodarki, która mimo wysokiej konkurencji ze wschodu (Głównie Chiny), nadal jest największą gospodarką na świecie i wyznacza kierunek dla reszty świata.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: