Wstęp do analizy technicznej

W swoich analizach używam analizy technicznej, która moim zdaniem jest w Polsce niesłusznie pomijana i uważana za tą gorszą. Jest ona potężnym narzędziem, które posiada wiele zalet w porównaniu do analizy fundamentalnej. Analiza techniczna opiera się na 3 założeniach:

  1. Rynek dyskontuje wszystko.

  2. Ceny podlegają trendom.

  3. Historia się powtarza.

Pierwsze założenie oznacza miej więcej tyle, że do analizowania jakiegokolwiek rynku wystarczy analiza jego ceny. Nie musimy się więc martwić dokładnym analizowaniem spółki, jego sytuacją finansową, otoczeniem w jakim funkcjonuje oraz rekomendacjami ekspertów. Dobrym przykładem są tutaj ostatnie rekomendacje Lotosu, co do których były podejrzenia , że są one na szkodę spółki oraz w interesie banku, który je wystawiał.

Kolejna zasada jest tak popularna, że nawet przeciwnicy analizy technicznej jej nie negują. Codziennie słyszymy w telewizji, że na rynku mamy do czynienia z kontynuacją trendu spadkowego, spółka jest w trendzie wzrostowym lub tym podobne wyrażenia. Zasada ta mówi o tym, że ceny poruszają się w trendach i występuje większe prawdopodobieństwo kontynuacji trendu niż jego zmiany. Wydaje się to dość logiczne, że gdy ceny rosną należy kupować, a gdy spadają sprzedawać.

Historia się powtarza jest to znane powiedzenie, które sprawdza się nie tylko na rynku ale i w życiu. Problem w tym, że nie zawsze tak jakbyśmy tego oczekiwali. W całej przyrodzie występują pewne naturalne cykle, które powtarzają się z pewną dokładnością. Wiemy na przykład, że po wiośnie będzie lato, a po nocy dzień. Taka sama zależność występuje na rynkach po hossie następuje bessa, a po bessie hossa. Tak samo obecny kryzys finansowy jest powtórką z wielkiego kryzysu w 1929 roku.

Jest to oczywiście wszystko opisane w wielkim skrócie. Wiadomości czerpałem z książki „Analiza techniczna” John J. Murphy, którą to książkę polecam wszystkim zainteresowanym pogłębieniem wiedzy o analizie technicznej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: