Analiza USDPLN i EURPLN

Sytuacja tych 2 par walutowych jest podobna i występuje duża korelacja między nimi dlatego postanowiłem opisać je razem. Jak widać na zamieszczonych wykresach tygodniowych złotówka umacniała się od 2004 roku w stosunku do dolara i euro. Trend ten trwał do sierpnia 2008 roku.

Od tego czasu obserwujemy gwałtowny ruch korekcyjny, który na parze EURPLN osiągnął wartość 61,8% poprzedniego ruchu. Jest to ważny poziom Fibonacciego, który stanowi silny opór dla dalszego wzrostu kursu. Moim zdaniem nastąpi odwrócenie trendu i złotówka ponownie zacznie się umacniać w stosunku do euro w najbliższych miesiącach. Przebicie poziomu 4,21-4,22 wskazywałoby na dalsze osłabienie złotówki. W tym przypadku możliwe stałoby się osiągnięcie poziomów cenowych z początku 2004 roku czyli 4,84.

wykres EURPLN w skali tygodniowej

Sytuacja na parze USDPLN jest bardziej dwuznaczna. Obecna korekta przebiła nieznacznie linie oporu na poziomie 50% zniesienia Fibonacciego. Oprócz tego tworzy się formacja trójkąta, z której może nastąpić wybicie w obie strony. Moim zdaniem jeżeli wybicie będzie górą kurs zatrzyma się na następnym poziomie fibo czyli 61,8% (3,2952), a następnie zacznie spadać. Jeżeli natomiast wybicie będzie dołem to kurs może spaść do poziomu sprzed sierpnia 2008 czyli około 2zł za dolara.

wykres USDPLN w skali tygodniowej

Oczywiście są to moje czyste spekulacje i nie biorę odpowiedzialności, jeżeli ktoś na ich podstawie podjął błędne decyzje inwestycyjne. Wszelkie komentarze i pytania odnośnie analizy jak i całego bloga mile widziane. Dla przypomnienia mój mail to: spekulancik@gmail.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: