Podstawy analizy technicznej: średnie kroczące

Każdy kto słyszał o analizie technicznej musiał słyszeć o średnich. Jest to jeden z najpopularniejszych wskaźników jeśli nie najpopularniejszy. Średnia krocząca zwana również średnią ruchomą, to nic innego jak prosta średnia arytmetyczna z wybranego okresu. Dla przykładu średnia 100- dniowa powstaje z sumowania cen ze stu ostatnich dni i podzieleniu przez 100. Średnie możemy podzielić na prostą, ważoną prosto lub wyrównaną wykładniczo. Na poniższej ilustracji są 3 średnie o takim samym okresie. Czerwona to średnia prosta, niebieska to ważona, a zielona jest średnią wykładniczą. Widać, że różnią się one miedzy sobą nieznacznie i każdy może wybrać która odpowiada mu najbardziej.

srednie

Średnie mogą służyć pomocą przy wyznaczaniu trendu lub być częścią strategii inwestycyjnej. Najprostsza z nich to przecięcie średniej z wykresem co jest sygnałem kupna lub sprzedaży. Inną może być przecięcie średniej długookresowej z krótkookresową . Osobiście używam 3 średnich : 5, 8 i 13 okresowych. Liczby te nie są dobrane przypadkowo. Są to kolejne liczby z ciągu Fibonacciego i wierze, że dobrze opisują zmiany zachodzące na rynku. Pozwala mi to dobrze wyznaczyć trend i moment zawarcia transakcji. Gdy kurs akcji znajduje się poniżej średnich to mamy do czynienia z trendem spadkowym i odwrotnie, gdy kurs jest powyżej występuje trend wzrostowy.

Średnie długoterminowe np. 100 lub 200- dniowa może z powodzeniem służyć jako linia wsparcia lub oporu. Na zdjęciu wykres dzienny GBP/USD i średnia 200 dniowa.

średnia 200- dniowa

Jeżeli kogoś zainteresował temat to więcej informacji o średnich i analizie technicznej można znaleźć w książce „Analiza techniczna” J. Murphy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: