Podstawy analizy technicznej: podstawowe formacje

Temat jest dosyć znany i oklepany, ale mimo to z obowiązku nie mogę go pominąć. Jak już pisałem we wcześniejszym wpisie wszystko sprowadza się do założenia, że historia się powtarza również na rynkach. Łatwo z tego wyprowadzić wniosek, że również pewne specyficzne ruchy cenowe wydarzyły się już wcześniej i powtórzą się w przyszłości. Formacja jest to najprościej mówiąc pewien kształt, figura, którą łatwo zauważyć na wykresie.

Formacje możemy podzielić na 2 grupy. Pierwsza to taka która zwiastuje zmianę(odwrócenie) trendu a druga jego kontynuacje. Występują również formacje, po których nie możemy jednoznacznie stwierdzić czy nastąpi odwrócenie czy kontynuacja trendu. Uważam, że nie ma sensu opisywać każdej z nich gdyż zostało to już dawno zrobione. Nietrudno się domyślić, że nazwy formacji pochodzą od ich kształtu. Dla formalności wymienię tylko te najpopularniejsze.

Formacje odwrócenia to:

-formacja głowy i ramion – chyba jedna z najbardziej popularnych i często występujących na rynku

– podwójny szczyt (dno)

-formacja spodka

– formacja V

Formacje kontynuacji to:

-chorągiewki

-kliny

-flagi

-formacja czworokąta

Do formacji obu typów możemy zaliczyć trójkąty wszystkich typów oraz diament. Oczywiście pojawienie się którejś z wymienionych formacji nie oznacza, że automatycznie rynek pójdzie w wyznaczonym kierunku. Zwiększają one tylko prawdopodobieństwo tego zdarzenia. Od charakteru rynku zależy, które z nich się pojawi. Zwykle im częściej się one pojawiały w przeszłości tym większa jest szansa na ich ponowne tworzenie się w przyszłości.

Dużym atutem tej metody analizy rynku jest to, że wszystkich kształtów możemy doszukiwać się zarówno na wykresach w skali tygodniowej, analizując rynek lub spółkę podczas kilku lat jej historii, jak również na wykresach 5 minutowych.

Dokładne omówienie wszystkich formacji można znaleźć w polecanej już wcześniej książce „Analiza techniczna” J. Murphy, którą to mogę z czystym sumieniem polecić każdemu. Zapraszam do komentowania oraz pisania swoich przemyśleń odnośnie tego i innych artykułów w komentarzach.

Reklamy

2 Responses to Podstawy analizy technicznej: podstawowe formacje

  1. Zimul pisze:

    A ja bym jednak trochę poopisywał te formacje 😛

  2. Spekulant pisze:

    Te podstawowe to łatwo znaleźć w sieci więc nie będę dublować, ale mam kilka takich mniej znanych, a równie skutecznych i je właśnie mam zamiar opisać w przyszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: