Podstawy analizy technicznej: typy wykresów

Obecnie w analizie technicznej najpopularniejsze są 3 typy wykresów. Wykres liniowy, wykres słupkowy i wykres świecowy. Najprostszy z nich jest ten pierwszy, który powstaję przez zwykłe połączenie cen(najczęściej zamknięcia) z danego dnia liniami prostymi.

Osobiście preferuję wykres świecowy, stosowany najpierw i wymyślony w Japonii, gdyż po bliższym zapoznaniu wydaje mi się najbardziej przejrzysty i łatwy do odczytania. Wykres słupkowy jest to jego odpowiednik z zachodu i zamiast świecy mamy na nim zaznaczone kreskami ceny zamknięcia i otwarcia, które to przybierają wygląd słupków i stąd ta nazwa .

Świeca na wykresie ma tą przewagę nad wykresem liniowym, że zawiera więcej informacji, bo oprócz ceny zamknięcia mamy dodatkowo cenę otwarcia, cenę minimalną i maksymalną. Pozwala to lepiej wyczuć rynek, jego głębokość i emocje na nim panujące.

W późniejszym czasie postaram się napisać coś więcej o formacjach świecowych, który będzie również uzupełnieniem wpisu o podstawowych formacjach cenowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: