Podstawy analizy technicznej: formacje świecowe

W poprzednich wpisach opisałem zarówno różne typy wykresów jak i podstawowe formacje. Dzisiaj skupię się na głównych formacjach świecowych. Można je podzielić na takie które zwiastują zmianę lub kontynuacje trendu. Innym podziałem może być ilość świec potrzebnych do utworzenia danej formacji.

Najpopularniejsze są formacje składające się z 1 świecy takie jak formacja młota, spadającej gwiazdy i wisielca. Występują one dosyć często na wykresach we wszystkich skalach czasowych i nie zawsze są one spełnione.

Następną grupą są formacje złożone z 2 świec. Dają one zwykle silniejsze sygnały niż formacje jednoświecowe.  Mogą być również ich potwierdzeniem. Najpopularniejsze z nich to formacje objęcia, Harami, przenikania i formacja okna czyli luka cenowa, która jest silną formacją.

Ostatnią grupą są formacje gwiazdy wieczornej i porannej, które składają się z 3 świec. Często zdarza się, że formacje w rzeczywistości różnią się trochę od tych książkowych i nie zawsze można je łatwo zidentyfikować. Oprócz teoretycznej wiedzy przydaje się zawsze praktyka i dlatego zawsze gdy analizuje jakiś wykres staram się znaleźć na nim tak wiele formacji jak to możliwe, bo wiadomo, że trening czyni mistrza.

Warto przy tym pamiętać, że równie istotne jest to, kiedy dana świeca się pojawi na wykresie. Dla przykładu formacja młota zawsze pojawia się po serii spadków  i nad potencjalnym poziomem wsparcia. Im ten poziom jest silniejszy, tym pewniejsza jest cała formacja.

Analiza świec może być uznana za dobrą metodę analizy rynku i bez problemu urozmaicona o inne metody analizy technicznej takie jak np. średnie lub linie wsparć i oporów.

Wszystkich zainteresowanych tematyką świec japońskich odsyłam do książki „Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów” autor Steve Nison. W dużym skrócie podstawowe formacje można znaleźć np. na stronie bossa.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: