Czy analiza techniczna wystarczy?

Ostatnio stale słyszy się opinie różnych ekspertów o tym, że rynki są nieprzewidywalne, że obecna sytuacja jest wyjątkowa i że tego nie dało się przewidzieć. Ekonomiści uważają, że polska gospodarka ma zdrowe fundamenty i że rynek akcji nie może już świadczyć o jej sile. Podważają przy tym całą analizę fundamentalną i jej założenia.

Nasuwa się w takiej sytuacji pytanie czy analiza fundamentalna jest tą właściwą. Bo jeśli nie fundamenty to może analiza techniczna. Patrząc wyłącznie pod kątem technicznym występowały przesłanki do zmiany obowiązującego trendu np. na ropie naftowej. Na szczycie uformowała się formacja wisielca, po którym to nastąpiły spadki ceny do obecnych poziomów.

wykres tygodniowy ropa naftowa

Dlaczego w tamtym czasie nikt nie przewidywał takiego spadku cen, a „eksperci” w swoich analizach przekraczali już granicę 200$ za baryłkę ropy. Emocje, pobożne życzenia, czy może jeszcze cos innego skłaniało ich do takiej a nie innej oceny sytuacji.

Wydaje mi się, że problemem jest sugerowanie się informacjami z zewnątrz i cudzymi komentarzami. Najgorsze, co można robić to ślepo powtarzać usłyszane plotki i sugerować się nimi w swoich inwestycjach. Często zdarza mi się trafnie przewidzieć ruch cen, ale w obawie przed błędem lub po przeczytaniu i zasugerowaniu się opiniami innych wycofuje się z pierwotnej decyzji.

W obecnych czasach chyba nie sposób jest kierować się wyłącznie analizą techniczną, ponieważ stale dochodzą do nas informacje z zewnątrz, które mają wpływ na nasze decyzje. Uważam, że nawet na tak płynnym rynku jakim jest forex, ogłoszenie pewnych danych makroekonomicznych może mieć wpływ na zmiany kursów w krótkim lub średnim terminie. Żeby nie być zaskoczonym staram się śledzić ważniejsze informacje na bieżąco. Zwykle dni w których podawane są ważne dane występuje zwiększony ruch cen często w przeciwnym kierunku do obecnego trendu, po czym cena wraca do poprzedniego trendu. Ten „szum” rzadko kiedy jest po mojej myśli i tylko niepotrzebnie wyrzuca mnie z rynku.

Wiele jest dobrych serwisów, które posiadają informacje na bieżąco i zwykle każdy liczący się dom maklerski podaje do wiadomości te dane.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: