Typy inwestorów

Chcąc poważnie zająć się grą na giełdzie, trzeba sobie uświadomić, jakim typem inwestora jestem lub chcę się stać. Wiele zależy tutaj od naszego charakteru i sposobu gry jaki preferujemy, oraz wolnego czasu przeznaczonego na inwestowanie.

Najbardziej trafnym i popularnym jest chyba podział ze względu na czas trwania inwestycji. Wyróżniamy tutaj 3 podstawowe typy: inwestor długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. Jest to dosyć ogólny podział i można spierać się ile to jest długo, ale przyjmuje się, że inwestor długoterminowy zawiera transakcje na okres ponad rok czasu, a  zwykle jest to kilka lat lub więcej.

Ten rodzaj inwestowania nie wymaga dużo czasu.  Jego zwolennicy stosują zwykle analizę fundamentalną i interesują się sytuacją ekonomiczną wybranej spółki. Po jej wyborze nie śledzą jej kursu codziennie, tylko co jakiś czas i podejmują decyzje pod wpływem ważnych wydarzeń, takich jak wynik finansowy, lub inne równie istotne dane z rynku. Żeby inwestować w ten sposób, wystarczy w wolnym czasie przeznaczyć na analizę wolne chwilę np. w weekend i nie przeszkadza to wcale w codziennej pracy. Główną wadą tego typu inwestycji jest to, że na efekty naszych działań musimy czekać nawet kilka lat co odstrasza wielu potencjalnych zwolenników tej metody gry.

Inwestor średnioterminowy to taki, który zawiera transakcje na okres od miesiąca do roku czasu. Przy ich zawieraniu kieruje się w zależności od upodobań analizą techniczną lub fundamentalną. Często wybiera spółki pod kątem fundamentalnym i określa na podstawie analizy technicznej, najlepszy moment jej zakupu. Również w tym przypadku nie ma potrzeby bez przerwy  śledzić i obserwować rynku, jednak tutaj należy być ostrożniejszym, gdyż mniejsze wahania kursu mają większy wpływ na naszą inwestycje.

Ostatnim typem inwestorów są osoby które interesuje szybki zysk i nie zajmują pozycji trwających dłużej niż miesiąc, a zwykle jest to nawet krócej. Często ten sposób inwestowania określany jest jako spekulacja. Głównym motorem podejmowania decyzji jest rozbudowana analiza techniczna.  Gra w ten sposób zajmuje więcej czasu i często zdarza się, że jest głównym zajęciem. Wadą tego typu inwestowania są większe prowizje, wynikające z większej ilości zleceń oraz czas, który należy poświęcić na naukę oraz samą grę.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który sposób jest najlepszy. Zależy to indywidualnie od osoby, bo dla jednej może to być inwestowanie długoterminowe a dla innej krótkoterminowe. Na pytanie jak inwestować, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: