Zasada 3M

Przeczytałem ostatnio książkę „Come into my trading room” autorstwa dr Aleksandra Eldera i zmieniła ona mój sposób postrzegania gry na giełdzie. Autor książki nie tylko opisuje swój sposób gry, ale również przestrzega przed najpopularniejszymi błędami popełnianymi przez graczy giełdowych.

Uważa on, że żeby osiągnąć sukces nie wystarczy mieć dobry system zajmowania pozycji, ale trzeba opracować cały plan działania i prowadzić dziennik swoich wszystkich transakcji. W swoich inwestycjach kieruje się zasadą 3 M czyli Mind, Method, i Money Managment, co po polsku znaczy umysł, metoda(system), i zarządzanie pieniędzmi.

Umysł to nic innego jak nasze podejście do gry, to czy jesteśmy zbyt pewni siebie lub boimy się zawrzeć transakcje. System to wszystkie sygnały którymi posługujemy się przy inwestowaniu. Nikt nie jest w stanie opanować ich wszystkich więc powinniśmy skupić się tylko na tych które pasują do nas i naszego sposobu gry. Zarządzanie pieniędzmi to wielkość pozycji jaką możemy zająć, określenie dopuszczalnego ryzyka i największej straty, oraz przewidywany zysk z inwestycji.

Tylko uwzględnienie tych trzech czynników pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt. Powinny być one naszymi filarami na których oprzemy nasz sposób inwestowania. Ignorowanie, któregoś z nich musi skończyć się tragicznie dla naszego portfela.

Autor duży nacisk kładzie zwłaszcza na stronę psychologiczną zawierania transakcji. Nawet mając dobry system oparty o analizę techniczną i zarządzanie pieniędzmi, nie osiągniemy sukcesu podejmując decyzje pod wpływem impulsu i emocji. Wydaje się to oczywiste, ale nawet wiedząc o tych zasadach nie jest wcale prosto wprowadzić je w życie.

Żeby to ułatwić, pisarz podaje nam swoje rozwiązania i własny sposób gry.  Dokładnie zasady którymi się kieruje, wskaźniki których używa oraz jak zapisuje każdą zawartą transakcję, jej przebieg i to czym się kierował przy jej zawarciu. Jego zdaniem, które podzielam, tylko przemyślana gra i systematyczne prowadzenie dziennika jest w stanie przynieść zyski w dłuższym terminie i pozwala uniknąć powtarzania wciąż tych samych błędów.

Książka z całą pewnością jest warta przeczytania, a jej autor jest nie tylko profesjonalnym graczem giełdowym, ale również lekarzem psychiatrą z zawodu. Pozwala mu to spojrzeć na zagadnienie z innej perspektywy niż zwykły człowiek, przez pryzmat ludzkich zachowań i psychologii.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: