Teoria Dowa

Jedną z najstarszych i najbardziej popularnych technik analizowania rynków jest teoria Dowa. Została ona opracowana ponad sto lat temu, a pomimo to, jest stosowana do dziś i doczekała się wielu kontynuacji i naśladowców.

Jej twórca Charles H. Dow znany jest chyba przede wszystkim z tego, że był współtwórcą pierwszego amerykańskiego indeksu giełdowego Dow Jones Industrial Average. Jego teoria wniosła ogromny wkład do powstania analizy technicznej i jego tezy stały się jej fundamentami.

Podstawowe założenia teorii to:

– średnie dyskontują wszystko

– występują trzy trendy rynkowe

– wolumen jest potwierdzeniem trendu

– zasada kontynuacji trendu

Pierwsza zasada znaczy mniej więcej tyle, że cena na rynku nie odbiega od średniej w długim okresie i po gwałtownych ruchach w jednym kierunku musi nastąpić ruch przeciwny.

Podział na trendy jest chyba najpopularniejszym obecnie terminem i stosowany jest przez wszystkich analityków, inwestorów i ekonomistów. Dow wyróżnił trend rosnący- szczyty i dołki znajdują się coraz wyżej, trend spadkowy- sytuacja odwrotna i trend boczny w którym ciężko jednoznacznie wskazać kierunek. Podzielił on również trend na trzy rodzaje główny, wtórny oraz krótkookresowy. Różnią się one wielkością oraz czasem trwania.

Kolejna zasada również często stosowana, przy ruchach cen zgodnie z trendem powinien wzrastać wolumen. Wiele wskaźników i sygnałów opiera się o te założenie i gdy wolumen zaczyna rosnąć przy korekcie, często możemy mieć do czynienia z odwróceniem trendu.

Ostatnia zasada jest na pierwszy rzut oka prosta, ale w praktyce wiele osób ją łamie nieświadomie lub celowo. Często słyszymy powiedzenie że należy grać tylko z trendem lub nie zajmować pozycji przeciwnych do obecnego ruchu. Wiele osób to lekceważy i słyszymy w telewizji, że czas już kupować. Rady pseudo specjalistów głoszących co miesiąc, że osiągnęliśmy już dołek i ceny nie mogą spaść niżej.

Do momentu, kiedy nie będzie na rynku wyraźnych sygnałów odwrócenia obecnego trendu granie na wzrosty jest czystą spekulacją i powinno być stosowane z dużą ostrożnością i odpowiedzialnością.

Temat który starałem się poruszyć w tym wpisie jest o wiele szerszy i bardziej złożony ale według mnie interesujący. Zainteresowanych odsyłam do lektury książki „Analiza techniczna” J.Murphy.

Reklamy

One Response to Teoria Dowa

  1. KamilW pisze:

    bardzo ciekawe i miłe w czytaniu wpisy, zapraszam kolegę z tej samej uczelni na mojego bloga:

    http://kamilw.blogbank.pl/

    pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: