Ryan Jones „The trading game” – książka o zarządzaniu kapitałem

Przeczytałem ostatnio ciekawą książkę o zarządzaniu kapitałem, gdyż uważam, że stanowi on ważną część każdej strategii inwestycyjnej.

Każdy kto poważnie myśli o inwestowaniu na giełdzie powinien się z tą tematyką zapoznać. Bo bez zarządzania kapitałem to gra na giełdzie zmienia się w czysty hazard, a nawet informacje zawarte w tej książce można z powodzeniem stosować do obstawiania stawek na przykład w pokerze.

Założenia zarządzania kapitałem sprowadzają się do maksymalizacji zwrotu z udanych transakcji i jednoczesnej minimalizacji ryzyka z tym związanego. Najprostszy podział to strategie Martingale i Antimartingale Money management.

Martingale polega na zwiększaniu kwoty transakcji wraz ze spadkiem wartości konta czyli po nieudanej transakcji następna jest za większą kwotę. Często spotykana w kasynie gdy gracz chce się szybko odegrać to np. podwaja stawkę. Na giełdzie niedopuszczalna lecz często nawet nie świadomie stosowana.

Jej przeciwieństwem jest antimartingale czyli zwiększanie stawki wraz ze wzrostem kapitału. To podejście jest wg autora książki tym właściwym i w jego obrębie wyróżnia różne strategie. Nie chcę tutaj dokładnie opisywać całej książki ale warto wspomnieć że jedną ze strategii jest fixed fractional trading i fixed ratio trading.

Metoda Fixe fractional trading zakłada, że ryzykujemy określony % kwoty początkowej i wraz ze wzrostem konta systematycznie zwiększa się nasze zaangażowanie. Np. na każde 2tys. zł gramy 1 kontraktem terminowym. Przy wielkości konta 4000 otwieramy 2 kontrakty a przy 20tys. 20. Przy tej metodzie ryzyko pozostaje bez zmian a przyrost na rachunku jest geometryczny.

W metodzie fixed ratio trading przyrost kapitału jest wolniejszy, ale jest to bezpieczniejsza metoda, która pomaga wraz ze wzrostem wartości naszego konta minimalizować ryzyko. Na przykładzie wygląda to tak. Zaczynamy grać z kwotą 10000zł i chcemy zwiększać stawkę o 1 kontrakt na każde 5000zł czyli odpowiednio: 1 kontrakt-10000zł, 2- 15000zł, 3- 25000zł, 4 -40000zł, 5-60000zł itd.

Na pierwszy rzut oka metody te mogą się wydawać skomplikowane ale po dłuższej analizie i przeanalizowaniu przykładów z książki wszystko się wyjaśnia. Autor opisuje również modyfikacje powyższych metod oraz porusza kilka innych ciekawych tematów takich jak piramidowanie pozycji czy metody tworzenia portfolio, a wszystko z matematycznym uzasadnieniem i licznymi przykładami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: